Архів блогу

Літературні ювілеї


"Творчість крізь призму душі та серця"

(55 років від дня народження Ірен Роздобудько)       Українська письменниця, сценаристка та поетеса, народилася в Донецьку. 
За освітою - журналістка. До того як стати відомою і популярною в Україні письменницею, Ірен працювала телеграфісткою, диктором на радіо, журналістом у різних періодичних виданнях...
        Ірен Роздобудько - авторка понад двох десятків романів,двох поетичних збірок,пише переважно для жіночої аудиторії.Також має в доробку три книжки для дітей і одну для підлітків.


"Моя ж душа - як струна тая"

(145 років від дня народження Богдана Лепкого)

Письменник, літературознавець, педагог, видатний діяч української та польської культур. Народився Богдан Сильвестрович на хуторі Кривенькім, що на Тернопільщині, в сім'ї священника Сильвестра Лепкого.


"Галицький Орфей"

(150 років від дня народження Осипа Маковея)


Поет,прозаїк,редактор багатьох періодичних видань, досвічений педагог і визначний громадсько - культурний діяч кінця ХІХ - ХХ ст. Народився Осип Маковей у м.Яворів Львівської обл. в родині селянина. Після початкової школи навчався в українській гімназії у Львові, а потім на філософському факультеті Львівського університету.
Поетична спадщина О. Маковея, як і вся його творчість,є цікавим,оригінальним і значним явищем в українській літературі. Його поетичні твори різноманітні за темами, мотивами, образами.
"Майстер імпровізацій"

(55 років від дня народження Юрія Іздрика)


 Юрко Іздрик - один із найдивовижніших сучасних українських письменників,прозаїк, есеїст, літератор, художник і музикант. про себе Іздрик найчастіше говорить так: "Я людина твердих,майже незламних принципів,котрі постійно порушую".
Живе і працює в м. Калуш.Є одним із творців станіславського феномену.

"Справжнє життя - це боротьба"

(130 років від дня народження Олени Теліги)


  Олена Теліга - українська поетеса,літературний критик,діяч української культури,діячка ОУН.
  В її віршах,названих критикою "приватними листами світові",вимальовується яскравий образ вольової жінки,відданої ідеям національного відродження.

  України,життєлюба,високоморальної людини.Власне,у цьому й полягав сенс життя нескореної поетеси - антифашистки, розстріляної німецькими окупантами в Києві у Бабиному Яру."Українка,що шукала гармонію..."

(115 років від дня народження Оксани Лятуринської) Українська малярка,скульпторка,письменниця,поетеса - народилася на хуторі Ліски (нині у складі села Хоми,Збаразького району, Тернопільської області).
Коли Оксані виповнилося 20 років,батько вирішив видати її заміж за нелюба,але вона не змирилася з рішенням батька і втекла з дому... У1924 році Оксана Лятуринська опиняється у Чехословачині.
Активно включається в громадське і культурне життя української еміграції, співпрацює в Союзі українок. У 1983році,вже через багато років після її смерті,на кошти Союзу українок Канади,видана книга "Зібрані твори" О.Лятуринської.
У передмові до книги Юрій Шевельов пише: "Лятуринська має не тількисвій стиль,а і свій світ. І більше: вона має гармонію в своєму світі,і то гармонію,не куплену ціною оминання недогідного".
У 2002 році на хуторі Хоми, на честь 100-річчя від дня нар.,було відкрито памятник О. Лятуринській. У камені повернулася поетеса на свою рідну землю.


"Завжди - проти течії"

(до 120 річчя від дня народження Євгена Маланюка)  Український письменник,публіцист,сотник Армії УНР народився в селищі Новоархангельськ, що розкинулося над річкою Синюхою,яка тече Кіровоградською областю.
  Після трьох років відчайдушних битв за українську державність, у жовтні 1920 р.поет- патріот вимушений стати емігрантом.Він так і не повернувся в Україну...
   Доля кидала його з Чехії до Польщі,з Польщі до Німеччини...Помер Є.Маланюк 16.02.1968 року у Нью- Йорку,похований на православному цвинтарі святого Андрія,що знаходиться у Нью- Джерсі

"Моя професія- література"

(до 135-річчя від дня народження Вірджинії Вулф)
   Британська письменниця, основоположниця модерністської літератури, народилася 25.01.1882року в Лондоні.
   До найвідоміших її творів відносять романи- "Місіс Делловей", "На маяку", "Орландо".
Оповідання "Своя кімната", містить відомий афоризм: "У кожної жінки,якщо вона збирається писати, повинні бути кошти і своя кімната".
  Письменниця була дуже вимогливою до себе і своїх робіт, вона переписувала романи десятки разів.


"Поет незабутніх дитячих вражень"

(до 70-річчя від дня народження А. Качана)
  У переліку творчих здобутків письменника -15 книжок для дітей та юнацтва, добірки поезій ,що увійшли до шкільних підручників, хрестоматій та антологій української дитячої літератури.
  За збірку поезій "До синього моря"- відзначений літературною премією імені Лесі Українки.
  Автор є також лауреатом премій імені М.Трублаїні, та імені В. Близнеця за "Звук павутини".


"Непохитний служитель слова"

(до 80- річчя від дня народження)


     Український письменник, журналіст, поет і кіносценарист народився 14.01.1937 року в селі Старому Животові (зараз- Новоживотів) Оратівського р-ну, Вінницької обл.,в родині сільських учителів.
      У 1962 році вийшла друком перша його повноцінна збірка оповідань "Люди серед людей".
      Євген Гуцало ввійшов до плеяди українських письменників- шістдесятників.

Немає коментарів:

Дописати коментар